Witaj Gość!   [ Logout ]    
Działalność Koła
Dane adresowe - kontakt
 Egzaminy na kartę wędkarską
Nasze finanse

Władze Koła
rozliczenie pracy Zarządu

 Zarząd I kadencji 2003-2005
 Zarząd II kadencji 2005-2009
 Zarząd III kadencji 2009-2013
 Zarząd IV kadencji 2013-2017

Użytkownicy
Witaj, Gość
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: alon
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 516

Na stronie:
Gości: 22
Użytkowników: 0
Razem: 22

Informacje i komunikaty
Wody górskie (info)
 Schemat Pilchowic

Nasi sponsorzy

Kącik Wędkującej Młodzieży

Przyjaciele Grodzkiego

Karkonoski Klub Wędkarski
Recenzje z zawodów
· Spinningowe Grand Prix Polski - Puchar Katowic
· Spinningowe Grand Prix Polski - Boleń Odry
· Spinningowe Grand Prix Polski - Sandacz Turawy
· Spinningowe Grand Prix Polski - Puchar Sanu

Muchowy Puchar Bobru 2013 - charakterystyka łowiska
Zawody cyklu Grand Prix Polski w dyscyplinie muchowej
SEKTOR A


Sektor rozpoczyna się pomiędzy miejscowościami Ciechanowice, a Janowice Wielkie, a kończy w Wojanowie. Odcinek ten zwyczajowo zwany jest "górnym Bobrem".
Rzeka ma tutaj charakter podgórski. Średnia głębokość waha się w granicach 0,4 - 1,2 m lokalnie przekraczając 2,0 m. Głębsze "dołki" zdarzają się jednak sporadycznie. Są to krótkie rynny pod podmytymi burtami oraz wyboje przy skupiskach skał. Rzeka na tym odcinku jest bardzo wrażliwa na występujące opady. Zlewnię Bobru stanowi głównie obszar górski Karkonoszy i Rudaw Janowickich co przekłada się na znaczną częstotliwość i gwałtowność wezbrań.

Na omawianym odcinku rzeka płynie naturalnym, i niemal nieuregulowanym korytem. Umocnienia brzegowe występują przy ujściach potoków, w okolicy mostów i dróg. W korycie przeważają odłamy skalne, gruby otoczak i żwir. Spowolnienia nurtu występują tylko lokalnie na krótkich odcinkach.

Zasięg stanowisk starano się wyznaczyć w taki sposób, aby były zbliżone charakterem i ilością potencjalnych miejsc żerowania ryb. Odcinki najmniej atrakcyjne zostały wyłączone.

Dominującym gatunkiem na tym odcinku rzeki jest pstrąg potokowy, który w dużej części pochodzi z naturalnego tarła. Niewielkie zarybienia prowadzone są metodą wrocławską - narybek pozyskiwany jest od lokalnych tarlaków. Wyjątek stanowią dolne stanowiska w rejonie Wojanowa, gdzie w 2012 roku, przed rozgrywanymi Spinningowymi Mistrzostwami Świata, rzeka została intensywnie zarybiona pstrągiem potokowym w wymiarze 30 - 40 cm. Wpuszczono także pewną ilość selektów przekraczających 50 - 60 cm. Po zarybieniach wystąpiły jednak wezbrania, które rozproszyły skupione ryby. Lipień występuje na całym omawianym odcinku z przewagą stanowisk w górze sektora. Tam obserwowano stada liczące kilkadziesiąt sztuk. Przeważają ryby o rozmiarze 20 - 30 cm.
Można powiedzieć, że lipień pochodzi tutaj wyłącznie z tarła naturalnego. Zarybienia w ostatnich latach były sporadyczne. Oprócz pstrąga i lipienia występują także gatunki nizinne: kleń, jelec, płoć, wzdręga, okoń i inne.
Organizator nie przewiduje dodatkowych zarybień tego odcinka przed zawodami.

Wodą opiekuje się Koło Grodzkie w Jeleniej Górze. Na całym odcinku od dwóch lat obowiązuje zasada "złów i wypuść" oraz obowiązek stosowania haków bezzadziorowych. Kontrole prowadzone są przez PSR oraz SSR powiatu jeleniogórskiego stosunkowo często, co w znacznym stopniu ogranicza presję kłusowniczą.

Prawie na wszystkie stanowiska można dojechać lokalnymi drogami. Wyjątek stanowią dwa górne stanowiska, gdzie dojazd jest możliwy tylko autami terenowymi.


ZDJĘCIA SEKTORA A:

SEKTOR B

Sektor położony jest na południowym brzegu żwirowni w Wojanowie.
Wyrobisko nieczynnej kopalni żwiru - zbiornik bardzo czystej, dobrze natlenionej wody, jest jednym ze źródeł zasilających ujęcie wody pitnej dla Jeleniej Góry.

Główna część sektora położona jest na równym, niezadrzewionym brzegu. Tuż za niewielką półką dno opada dość szybko na głębokość 3 - 4 m. W kierunku środka jeziora biegną miejscami niewielkie wygarbienia - ślady po dawnej działalności koparek żwiru. W części sektora wewnątrz zatoki jest nieco płyciej - dno opada do ok. 3,0 m. Roślinność występuje tam umiarkowanie.

Zbiornik jest własnością PZW i jest intensywnie zarybiany białą rybą i drapieżnikiem. Można liczyć na brania sporych leszczy, karpi, dużych kleni, wzdręg, płoci, amurów jak również okoni i szczupaków (jest ich stosunkowo dużo, ale głównie niewymiarowych). Występuje tam pstrąg potokowy i tęczowy. Dodatkowo, 3 dni przed terminem zawodów, żwirownia zarybiona zostanie pstrągiem tęczowym wielkości 25 - 35 cm w równych ilościach na wszystkich stanowiskach.


ZDJĘCIA SEKTORA B:


SEKTOR C

Sektor rozpoczyna się w miejscowości Nielestno, a kończy w Marczowie. Odcinek ten zwany przez lokalnych wędkarzy "dolnym Bobrem" wyraźnie różni się od rzeki w sektorze A.

Bóbr, pomimo że w wielu miejscach zachowuje charakterystyczne cechy rzeki podgórskiej coraz bardziej zaczyna przypominać rzekę nizinną. Średnia głębokość waha się w granicach 0,8 - 1,5 m w wielu miejscach przekraczając 2,0 m. Koryto wypełniają otoczaki i żwir, nie brakuje piaszczystych płani, a na odcinkach, gdzie nurt spowalnia można spotkać iły i osady organiczne.

Rzeka jest częściowo uregulowana. Na odcinku od Nielestna do końca odcinka miejskiego we Wleniu. Brzegi umocniono kamiennym narzutem. Skutki tych "zabiegów" zostały jednak w dużym stopniu zniwelowane przez naturalną działalność rzeki - występują naturalne zawady, wyboje i rynny, itp.

Sektor leży poniżej zapory pilchowickiej. Poziom wody zależy głównie od wielkości zrzutu i nawet w przypadku nagłych opadów łowisko będzie w pełni dostępne. Zagrozić mogą jedynie znaczne i długotrwałe opady, które wypełnią rezerwę powodziową zapory. W czasie zawodów przewidywany jest lekko podniesiony poziom wody. Taki stan jest najbardziej atrakcyjny do wędkowania muchowego.

Dominującym gatunkiem na tym odcinku rzeki jest pstrąg potokowy, który niemal w całości pochodzi z naturalnego tarła. Przeważają ryby o rozmiarze 28 - 45 cm, stosunkowo często łowi się pstrągi przekraczające 50 cm. Jako ciekawostkę należy traktować fakt, że z rejonu Marczowa (koniec sektora) pochodzi pstrąg potokowy zaliczony jako rekord Polski (85 cm).

Lipień występuje równomiernie na całym omawianym odcinku. Przeważają ryby o rozmiarze 25 - 35 cm. Oprócz pstrąga i lipienia występują także gatunki nizinne: kleń, jelec, płoć, wzdręga, okoń i inne.

Podobnie jak na "górnym Bobrze" prowadzone są tutaj niewielkie zarybienia metodą wrocławską - pstrągiem i lipieniem - tarlaki pozyskiwane są z odcinka rzeki na które trafia potem ich potomstwo. Ze względu na niewielki udział zarybień (dotyczy to szczególnie lipienia) oraz zachowanie lokalnej linii genetycznej, można założyć, że występuje tu wyłącznie ryba rozmnażająca się naturalnie. Organizator nie planuje dorybienia sektora przed zawodami, a przeprowadzone próby wskazują, że ryby wystepują na każdym stanowisku.
Wodą opiekuje się Koło Grodzkie z Jeleniej Góry od 2010 r. Również od tego czasu obowiązuje tam zasada "złów i wypuść" (do Wlenia) oraz obowiązek stosowania haków bezzadziorowych.

Dojazd na większość stanowisk jest wygodny. Dojście (kilkadziesiąt do kilkuset metrów) konieczne jest tylko w przypadku stanowisk leżących pomiędzy Wleniem, a Marczowem.


ZDJĘCIA SEKTORA C:jarekk

Prawa autorskie © Grodzkie PZW Jelenia Góra - dolnośląski serwis wędkarski Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opublikowane: 2013-04-24 (3410 odsłon)

[ Wróć ]
Content ©
Serwis działa od: 21.04.2003 r.

red. Zarząd Koła PZW Grodzkie

Wszelkie prawa zastrzeżone

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.05 sekund