Witaj Gość!   [ Logout ]    
Działalność Koła
Dane adresowe - kontakt
 Egzaminy na kartę wędkarską
Nasze finanse

Władze Koła
rozliczenie pracy Zarządu

 Zarząd I kadencji 2003-2005
 Zarząd II kadencji 2005-2009
 Zarząd III kadencji 2009-2013
 Zarząd IV kadencji 2013-2017

Użytkownicy
Witaj, Gość
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: jaro_jga
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 511

Na stronie:
Gości: 33
Użytkowników: 0
Razem: 33

Informacje i komunikaty
Wody górskie (info)
 Schemat Pilchowic

Nasi sponsorzy

















Kącik Wędkującej Młodzieży

Przyjaciele Grodzkiego

























Karkonoski Klub Wędkarski




Recenzje z zawodów
· Spinningowe Grand Prix Polski - Puchar Katowic
· Spinningowe Grand Prix Polski - Boleń Odry
· Spinningowe Grand Prix Polski - Sandacz Turawy
· Spinningowe Grand Prix Polski - Puchar Sanu

Czy na Pilchowicach można używać silnika?
Wysłano dnia 18-08-2011 o godz. 00:40:10 przez jarekk

Naszym zdaniem.

W połowie czerwca pisaliśmy o ograniczeniu dopuszczalnej mocy silników spalinowych używanych na Pilchowicach do 5 KM. Obecnie pojawiło się realne zagrożenie, że ZO PZW w Jeleniej Górze zabroni całkowicie użytkowania silników - być może również elektrycznych.




Na wstępie chciałbym podkreslić, że poniższy wywód jest tylko moją interpretacją na bazie praktycznej znajomości prawa cywilnego i handlowego. Nie jest też oficjalnym stanowiskiem władz PZW.

Zaczęło się w czerwcu b.r. Próba wyeliminowania wędkarzy używających silników na zalewie pilchowickim odbyła się w oparciu o rozporządzenia Wojewody Dolnośląskiego w sprawie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Rozporządzenie wyklucza możliwość użytkowania łodzi motorowych na Pilchowicach. Okazało się jednak, że rozporządzenie dopuszcza wyjątek - stowarzyszenie PZW pod warunkiem użytkowania silników o mocy nie większej niż 5 KM. Sprawa poczatkowo wydawała się prosta i w zasadzie jasna. Nasi działacze postanowili jednak poszukać "dziury w całym". Poprosili wrocławskich urzędnikow o interpretację zapisów rozporządzenia. Otrzymali ją na początku sierpnia.

TREŚĆ PISMA

Z pisma pisanego z charakterystycznym urzędniczym zadęciem nie wynika nic. Interpretacja, która miała jednoznacznie wyjaśnić wątpliwości działaczy, mówi dokladnie to samo co rozporządzenie lecz poprzez swoją zawiłość dodatkowo komplikuje odbiór rozporządzenia.
Pojawia się też zagrożenie, że działacze opacznie interpretując cytowany poniżej zapis gotowi będą wprowadzić zakaz używania silników. Jest to bardzo prawdopodobne. Nie raz mieliśmy przykład na co stać to gremium.

...stwierdzić należy, iż zawarte w par. 3 ust. 1pkt 1-3 wyłączenie dotyczy Polskiego Związku Wędkarskiego, a nie jego poszczególnych członków. To Polski Związek Wędkarski będący stowarzyszeniem, stosownie do postanowień art.37 Kodeksu cywilnego z chwilą wpisu do właściwego rejestru uzyskał osobowość prawną, a jako osoba prawna działa przez swoje organy w sposób przewidziany w ustawie i opartym na niej statucie,


W rzeczywistości z powyższego zapisu wynika jednoznacznie, że Polski Związek Wędkarski otrzymał uprawnienie do użytkowania łodzi motorowych (wyłączenia z zakazu) jako podmiot posiadający osobowość prawną (ma uprawnienia do prowadzenia działalności gospodarczej). Jest też jasne, że do stowarzyszenia PZW należy teraz dystrybucja tegoż uprawnienia, którą mają prowadzić statutowe organy stowarzyszenia - walne zgromadzenie, zarząd.

Aby to wytłumaczyć posłużę się analogicznym przykładem. PZW wygrywa przetarg na dzierżawę wód. Jako podmiot posiadajacy osobowość prawną nabywa prawa prowadzenia gospodarki na obwodach rybackich podpisując stosowną umowę. Również w tym przypadku takich praw nie nabywają poszczególni członkowie stowarzyszenia. To PZW prowadzi dystrybucję uprawnień na podstawie ZEZWOLEŃ. Mówiąc prościej - pobiera stosowne opłaty, może uściślać przepisy (np zwiększać wymiary ochronne w narzuconych ustawą o rybactwie śródlądowym ramach), może zakazać wędkowania, wyznaczać odcinki specjalne, okresowo ograniczyć dostępność wód, itp

Podobnie tutaj. PZW ma prawo zmniejszyć dopuszczalną moc silników poniżej 5 KM, może pobierać dodatkowe opłaty lub (teoretycznie) wprowadzić ograniczenia w ilości pozwoleń na użytkowanie łodzi motorowych. Takie prawa daje wojewoda i nie chce ingerować w ich realizację. Jedynym ograniczeniem jest maksymalna moc silnika. Rozporządzenie wojewody nie powinno jednak wykluczać korzystania przez wędkujących z łodzi wyposażonych w silniki. Byłoby to irracjonalne. Po co wojewoda dawałby takie uprawnienie - aby dyrektor Biura Zarządu mógł odbyć relaksującą wycieczkę łodką po zalewie ? Jestem przekonany, że to "ślepa uliczka".

Interpretacja rozporządzenia wskazuje też dodatkowe możliwości. PZW może udzielić uprawnienia innym podmiotom w ramach "...realizowania podstawowych celów do których należy ochrona wód oraz działanie na rzecz ochrony przyrody i kształtowania etyki wędkarskiej". Do takich podmiotów może należeć np. Straż Rybacka (jeśli w składzie patrolu nie ma członków PZW posiadających zezwolenie) lub organizacje prowadzące działalność proekologiczną - np osoby prowadzące sprzątanie zbiornika (również nie będące czlonkami PZW), szkolenia młodzieży, itp.


Jakie obecnie znaczenie ma dla nas to zamieszanie ? Na obecną chwilę praktycznie żadne. Dokonując opłaty otrzymaliśmy ZEZWOLENIE w którym Polski Związek Wędkarski zezwolił w bieżącym sezonie wędkarskim na korzystanie z łodzi motorowych na Jeziorze Pilchowickim. Dokonał zatem dystrybucji uprawnienia. Popełniono jednak błąd, gdyż nie ograniczono mocy silników do 5 KM, a takie ograniczenie narzuca rozporządznie wojewody. Powinno być to wprowadzone poprawką do ZEZWOLENIA.

Obawiam się jednak, że od przyszłego sezonu zabroni się na Pilchowicach używania nawet silników niskiej mocy. Nasze dotychczasowe doświadczenia wskazują, że interpretacja przepisów nie jest najmocniejszą stroną starszych kolegów z Wańkowicza. Łatwiej jest bowiem, asekuracyjnie zabronić korzystania z silników, niż poświęcić chwilę na analizę obowiązujących przepisow. Wskazuje na to ręczny dopisek nakazujący rozesłanie pisma do kół i strażników zamiast umieszczenie informacji w okólniku ze stosownym komentarzem. Typowe zrzucenie problemu na koła, strażników i wędkarzy i ucieczka od odpowiedzialności.

Mam nadzieję, że się pomylę, ale okazać się może, że przecież niemal identyczne rozporządzenie wojewody dolnośląskiego dotyczące zbiornika mietkowskiego - ograniaczające moc silników do 5 KM, będzie w naszym przypadku powodem całkowitego wykluczenia łodzi motorowych. Tylko dzięki źle pojętej gorliwości działaczy.


jarekk



 
Pokrewne linki
· Więcej o Naszym zdaniem.
· Napisane przez jarekk


Najczęściej czytany artykuł o Naszym zdaniem.:
Spinningowe Mistrzostwa Okręgu nie dla wszystkich


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Pokrewne tematy

Informacje i komunikaty

"Czy na Pilchowicach można używać silnika?" | Logowanie/Założenie konta | 1 komentarz | _SEARCHDIS
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

Re: Czy na Pilchowicach można używać silnika? (Wynik: 1)
przez PITBUL dnia 18-08-2011 o godz. 01:07:42
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Sądzę, że delegowanie uprawnień do wykorzystywania środków pływających z napędem spalinowym zostało wskazane i "uprawomocnione" w wydawanych przez Okręg Zezwoleniach na Amatorski Połów Ryb Wędką na rok 2011 (książeczka z hologramem). Wyraźnie określono i oznaczono literą "P" - wody - na których można stosować napęd spalinowy. Dookreślenie dopuszczalnej mocy nastąpiło w kolejnych przepisach stanowionych przez Wojewodę. 
Jak tak to rozumiem - taka jest moja interpretacja i sądzę, że ZO myśli podobnie. Warto by jednak mieć pewność...


Serwis działa od: 21.04.2003 r.

red. Jarek Krempa

Wszelkie prawa zastrzeżone

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.03 sekund