Witaj Gość!   [ Logout ]    
Działalność Koła
Dane adresowe - kontakt
 Egzaminy na kartę wędkarską
Nasze finanse

Władze Koła
rozliczenie pracy Zarządu

 Zarząd I kadencji 2003-2005
 Zarząd II kadencji 2005-2009
 Zarząd III kadencji 2009-2013
 Zarząd IV kadencji 2013-2017

Użytkownicy
Witaj, Gość
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: alon
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 516

Na stronie:
Gości: 34
Użytkowników: 0
Razem: 34

Informacje i komunikaty
Wody górskie (info)
 Schemat Pilchowic

Nasi sponsorzy

Kącik Wędkującej Młodzieży

Przyjaciele Grodzkiego

Karkonoski Klub Wędkarski
Recenzje z zawodów
· Spinningowe Grand Prix Polski - Puchar Katowic
· Spinningowe Grand Prix Polski - Boleń Odry
· Spinningowe Grand Prix Polski - Sandacz Turawy
· Spinningowe Grand Prix Polski - Puchar Sanu

Przepisy wędkarskie, skąd się biorą i jak możemy na nie wpływać.
Wysłano dnia 03-01-2015 o godz. 22:41:04 przez jarekk

Naszym zdaniem.

Skąd się biorą przepisy wędkarskie, które z nich możemy zmieniać ? Jakie przepisy wprowadzono z inicjatywy członków Koła Grodzkiego, a czego nie udało się zmienić...
Najważniejszym przepisem, który określa nasze (i nie tylko nasze) obowiązki nad wodą jest USTAWA, a konkretnie - ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (t.j. Dz.U. z 1999 r. Nr 66, poz. 750). Dopełnieniem w którym reguluje się m.i. wymiary ochronne, jest rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie (Dz.U. Nr 138, poz. 1559 ze zm.).

Powyższe przepisy dotyczą wszystkich wód powierzchniowych w Polsce i są nadrzędne dla wszystkich innych rozporządzeń, uchwał, zezwoleń, itp. Oznacza to, że jeśli USTAWA narzuciła wymiar ochronny szczupaka 50 cm, to obowiązuje on i na wodach PZW i na wodach "niczyich" i na wodach tzw. "prywatnych". Użytkownik wody, dzierżawca, czy osoba prywatna może ewentualnie takie przepisy zaostrzyć - nigdy w drugą stronę. 

Polski Związek Wędkarski jest dzierżawcą lub właścicielem znacznej części wód powierzchniowych. Podlega pod przepisy USTAWY i ma możliwość stanowienia przepisów szczegółowych. W praktyce wędkarz nie musi znać szczegółów USTAWY. PZW wybrał dla nas najważniejsze jej fragmenty, powiązał z rozporządzeniem ministra, dodał trochę detali i zamknął to wszystko w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb. RAPR jest dziełem Zarządu Głównego PZW i obowiązuje na wodach PZW w całym kraju.

Do tego dochodzą przepisy bardzo szczegółowe, które co roku znajdziemy w "białej książeczce" - ZEZWOLENIU, w naszym konkretnym przypadku wydawanym przez Okręg PZW w Jeleniej Górze. Te przepisy podlegają pod ustawę oraz mieszczą się ramach RAPR i opisują bardzo szczegółowo łowiska i zasady, które obowiązują na dany sezon w naszym okręgu PZW. Wszystko więc co znajdziemy w naszym, jeleniogórskim Zezwoleniu jest efektem pracy naszego Zarządu Okręgu PZW w Jeleniej Górze. 

Jakie zatem możliwości wpływania na kształt przepisów mają wędkarze ? Przede wszystkim za pośrednictwem zarządów kół wędkarskich. Wnioski z walnego zebrania członków, które odbywa się corocznie na początku sezonu w każdym kole, trafiają do władz okręgowych, które po selekcji pomysłów i (prawdopodobnie) w porozumieniu z ichtiologiem, uzgadniają treść "białej książeczki" na kolejny sezon. To najprostsza droga - przyjść na zebranie, przedstawić pomysł, wziąć udział w dyskusji. Jeżeli nie będzie to kolidowało z przepisami nadrzędnymi, jeśli będzie leżało w interesie wędkarzy zrzeszonych w Kole Grodzkim, znajdzie się we wniosku, który trafi do Zarządu Okręgu. Przy każdej okazji namawiamy wędkarzy do aktywności. Zaproszenie na Zebranie Walne jest publikowane zwykle na kilka tygodni przed jego terminem. Tak będzie również w tym roku.

Koło Grodzkie na wniosek swoich członków podejmowało w ostatnim czasie kilkanaście inicjatyw dot. zmian przepisów na wodach jeleniogórskich. Część z nich zostało przyjęte, większość jednak Zarząd Okręgu odrzucił lub zmienił:

 • wprowadzenie odcinków "złów i wypuść" na Bobrze - PRZYJĘTE, OBOWIĄZUJĄCE
 • wprowadzenie haków bezzadziorowych na odcinkach "złów i wypuść" - PRZYJĘTE, OBOWIĄZUJĄCE
 • wzmocnienie ochrony pstrąga potokowego i lipienia, ograniczenie limitów połowów do 1 szt. łącznie - PRZYJĘTE do końca 2014, ODRZUCONE OD 2015 r.
 • uregulowanie kwestii stosowania haków bezzadziorowych poza odcinkami "złów i wypuść" (zniesienie obowiązku stosowania) - ODRZUCONE
 • ograniczenie metody spinningowej na wodach górskich w okresie tarła pstrąga potokowego (IX - XII) - ODRZUCONE
 • wprowadzenie na odcinkach "złów i wypuść" obowiązku zbrojenia przynęt spinningowych nie więcej niż 1 hakiem o 1 ostrzu - ODRZUCONE
 • wprowadzenie wymiaru ochronnego okonia 18 cm - ODRZUCONE
 • wzmocnienie ochrony okonia, wprowadzenie limitu ilościowego 10 szt. w ciągu doby - ODRZUCONE
 • uregulowanie kwestii wywozu zanęt przez wędkarzy gruntowych - ODRZUCONE
 • zmiana zapisu dot. stosowania silników spalinowych o mocy do 4 KW na Pilchowicach  zgodnie z przepisami nadrzędnymi - PRZYJĘTE, OBOWIĄZUJĄCE
 • zakaz wędkowania ze środków pływających na Pilchowicach do końca okresu ochronnego sandacza - PRZYJĘTE, OBOWIĄZUJĄCE


Jak widać działania Koła Grodzkiego zmierzają w dwóch kierunkach - zwiększenia ochrony w sytuacji, gdy zaczynamy obserwować zagrożenie lub następuje pogorszenie stanu wód oraz regulowania przepisów nielogicznych lub sprzecznych z przepisami nadrzędnymi.

Niestety nie zawsze się to udaje. Bardzo często koła wędkarskie występują z wnioskami przeciwnymi do naszych i jak wynika z powyższego zestawienia mają znacznie większą "siłę przebicia" w jeleniogórskim Zarządzie Okręgu. Między innymi "lobby mięsiarskie"  doprowadziło do likwidacji sporego kawałka wody górskiej na Kwisie, do rezygnacji z ochrony pstrąga i lipienia, zablokowało wprowadzenie ochrony okonia mniejszego niż 18 cm. Pamiętać też trzeba, że do Zarządu Okręgu nieustannie wpływają wnioski, czasami zupełnie absurdalne, czasami nakierowane przeciwko zwolennikom tej, czy innej metody (zakaz wywozu modelami, zakazy wędkowania z łodzi w nocy, zakazy brodzenia, likwidacja wody górskiej na Bobrze, itp). Działacze, chcąc zachować poparcie bardzo często ulegają naciskom, uciekają od decyzji trudnych, a czasem przepuszczają rozwiązania pozbawione logiki, czyniąc ukłon w stronę swoich wyborców z kół. Aby do tego nie dopuścić bardzo ważna jest aktywność i współpraca osób myślących perspektywicznie, dla których liczy się nie tylko doraźna korzyść.jarekk

 
Pokrewne linki
· Więcej o Naszym zdaniem.
· Napisane przez jarekk


Najczęściej czytany artykuł o Naszym zdaniem.:
Spinningowe Mistrzostwa Okręgu nie dla wszystkich


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 4


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Pokrewne tematy

Na górskiej i nizinnej

"Przepisy wędkarskie, skąd się biorą i jak możemy na nie wpływać." | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
Serwis działa od: 21.04.2003 r.

red. Zarząd Koła PZW Grodzkie

Wszelkie prawa zastrzeżone

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.06 sekund