Witaj Gość!   [ Logout ]    
Działalność Koła
Dane adresowe - kontakt
 Egzaminy na kartę wędkarską
Nasze finanse

Władze Koła
rozliczenie pracy Zarządu

 Zarząd I kadencji 2003-2005
 Zarząd II kadencji 2005-2009
 Zarząd III kadencji 2009-2013
 Zarząd IV kadencji 2013-2017

Użytkownicy
Witaj, Gość
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: alon
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 516

Na stronie:
Gości: 35
Użytkowników: 0
Razem: 35

Informacje i komunikaty
Wody górskie (info)
 Schemat Pilchowic

Nasi sponsorzy

Kącik Wędkującej Młodzieży

Przyjaciele Grodzkiego

Karkonoski Klub Wędkarski
Recenzje z zawodów
· Spinningowe Grand Prix Polski - Puchar Katowic
· Spinningowe Grand Prix Polski - Boleń Odry
· Spinningowe Grand Prix Polski - Sandacz Turawy
· Spinningowe Grand Prix Polski - Puchar Sanu

Melioranci zrujnowali tarlisko pstrąga potokowego
Wysłano dnia 22-11-2015 o godz. 22:04:31 przez jarekk

Naszym zdaniem.

Trwa budowa murów oporowych na ujściu Potoku Chrośnickiego do Bobru. To jedno z cenniejszych tarlisk bobrzańskich pstrągów. Jeszcze rok temu obserwowaliśmy tutaj dziesiątki ryb wędrujących i składających ikrę...


Wiadomo, że prace realizowane w ramach likwidacji szkód powodziowych prowadzone są przez firmę SITCONTEC S.A. z Bolesławca, a inwestorem jest Dolnośląski Zarząd Melioracji Wodnych Oddział we Lwówku Śląskim.

O zamiarze rozpoczęcia prac nikt PZW nie informował. Zdziwienie budzi wybór miejsca prowadzenia prac, jak i terminu ich rozpoczęcia. Odcinek przyujściowy potoku został stosunkowo niedawno "skanalizowany". Wyremontowano mury oporowe, poszerzono koryto, pogłębiono i wyprofilowano końcowy odcinek koryta. Teraz melioranci wzięli się za kolejny odcinek rzeki nie oszczędzając fragmentu już wyremontowanego. Koparki rozjeździły koryto, a żwirowe podłoże pokrył uwolniony podczas prac osad mułowy.Nawet gdyby założyć zasadność prowadzonych prac, nie ma wątpliwości co do fatalnego terminu ich realizacji. W miesiącach październiku i listopadzie bobrzańskie pstrągi rozpoczynają krótką wędrówkę w poszukiwaniu dopływów o dogodnym ukształtowaniu i odpowiednim przepływie. W żwirowym dnie samice wykopują zagłębienie w którym składają jaja, które zostają zapłodnione przez towarzyszące samce. Bardzo ważna jest odpowiednia granulacja żwiru. Potok Chrośnicki był idealnym miejscem. Ciek średniej wielkości o żwirowym dnie i stosunkowo czystej, dobrze natlenionej wodzie.

O wartości Potoku Chrośnickiego najlepiej zaświadcza fakt, że został wybrany przez wrocławskich ichtiologów do prowadzenia odchowu larw pstrąga w zarybieniach prowadzonych metodą wrocławską (górny odcinek), a w rejonie ujścia co roku można było obserwować pstrągi prowadzące tarło naturalne - coraz rzadsze, a zarazem bardzo cenne z przyrodniczego punktu widzenia.Kol. Paweł Kłobucki, etatowy ichtiolog biura ZO PZW w Jeleniej Górze nie kryje zdziwienia - nawet przy drobnych pracach prowadzonych przez meliorantów, firmy powiadamiają PZW na 3 miesiące przed rozpoczęciem prac. Gdyby takie zgłoszenie otrzymał na pewno nie wyraziłby zgody na wjazd koparek do wody w okresie tarła pstrąga. Nie wyklucza też, iż doszło do złamania prawa. Możliwe, że o terminie prowadzenia prac nie poinformowano nawet RZGW.

Drugą bulwersującą kwestią jest zignorowanie zgłoszenia przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Jak twierdzi ichtiolog - urząd został powiadomiony, zgłoszenie przyjęto, lecz przedstawiciel WIOŚ nie dotarł nad wodę.


Sposób działania urzędników znamy z poprzednich zgłoszeń podobnych zdarzeń. Sprawa zostanie szybko i jak najprościej "załatwiona". Włos z głowy nikomu nie spadnie. Niestety, wiemy też, że w podobny sposób działa biuro jeleniogórskiego zarządu PZW. Nie ma co liczyć na zdecydowane kroki przeciwko sprawcom strat. Spodziewać się można co najwyżej wyrazów ubolewania na okręgowym portalu. 

jarekk

 
Pokrewne linki
· Więcej o Naszym zdaniem.
· Napisane przez jarekk


Najczęściej czytany artykuł o Naszym zdaniem.:
Spinningowe Mistrzostwa Okręgu nie dla wszystkich


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 2


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Pokrewne tematy

Na górskiej i nizinnej

"Melioranci zrujnowali tarlisko pstrąga potokowego" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
Serwis działa od: 21.04.2003 r.

red. Zarząd Koła PZW Grodzkie

Wszelkie prawa zastrzeżone

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.06 sekund