Witaj Gość!   [ Logout ]    
Działalność Koła
Dane adresowe - kontakt
 Egzaminy na kartę wędkarską
Nasze finanse

Władze Koła
rozliczenie pracy Zarządu

 Zarząd I kadencji 2003-2005
 Zarząd II kadencji 2005-2009
 Zarząd III kadencji 2009-2013
 Zarząd IV kadencji 2013-2017

Użytkownicy
Witaj, Gość
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: alon
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 516

Na stronie:
Gości: 35
Użytkowników: 0
Razem: 35

Informacje i komunikaty
Wody górskie (info)
 Schemat Pilchowic

Nasi sponsorzy

Kącik Wędkującej Młodzieży

Przyjaciele Grodzkiego

Karkonoski Klub Wędkarski
Recenzje z zawodów
· Spinningowe Grand Prix Polski - Puchar Katowic
· Spinningowe Grand Prix Polski - Boleń Odry
· Spinningowe Grand Prix Polski - Sandacz Turawy
· Spinningowe Grand Prix Polski - Puchar Sanu

Dobra Zmiana nie ominie naszych rzek.
Wysłano dnia 02-03-2017 o godz. 15:02:47 przez jarekk

Naszym zdaniem.

Lada dzień trafi do Sejmu projekt ustawy Prawo Wodne. Jak nietrudno się domyślić nowe prawo wodne w pełni wpisze się w konwencję "dobrej zmiany". Ekolodzy biją na alarm. Z trudem wypracowane w ostatnich latach zmiany urzędniczej świadomości ekologicznej zostaną zniwelowane. Czy czeka nas powrót do standardów lat 70-tych ?


Priorytetem stać się ma ochrona przeciwpowodziowa poprzez rozbudowę urządzeń hydrotechnicznych - wałów i stopni wodnych. Zdaniem wiceministra środowiska  Mariusza Gajdy, obecne władze zmuszone są nadrobić wiele zaniedbań, dokończyć rozpoczęte budowy. Planowane inwestycje to 22 mld zł do 2022 roku. Jednym z narzędzi pomocnych w realizacji planów ma być nowe Prawo Wodne oraz powołanie Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.Najważniejszą zmianą jaką niesie nowe prawo to zupełne odcięcie zagadnień wodnych od kompetencji organów ochrony środowiska. Zdaniem przyrodników komentujących projekt w ramach portalu kp.org.pl największe mankamenty nowego prawa wodnego to:

- uchylenie art. 118-188b ustawy o ochronie przyrody, regulujące obecnie procedurę i warunki robót mogących zmienić stosunki wodne, w tym tzw. prac utrzymaniowych;


- uchylenie obowiązku uzgadniania wycinek drzew na terenach zalewowych z RDOŚ;


- uchylenie art. 81 ust 3 ustawy oos, o badaniu w ramach oceny oddziaływania na środowisko zgodności przedsięwzięcia z celami środowiskowymi dla wód i odmowie zgody na realizację przedsięwzięć niezgodnych z tymi celami;


- ocena oddziaływania przedsięwzięć na wody miałaby zostać wyłączona z procedury oceny oddziaływania na środowisko i zastąpiona odrębną procedurą "oceny wodnej" realizowanej przez Wody Polskie;


- parkom narodowym miałyby zostać zabrane prawa właścicielskie do wód w ich granicach (miałyby ewentualnie móc im być powierzone w drodze porozumienia), a za to przydany obowiązek utrzymywania urządzeń melioracji wodnych w granicach Parku;


- Wody Polskie zarządzałyby z mocy ustawy obszarami Natura 2000 na wodach


Kontrowersje budzi sposób wprowadzania nowych przepisów. Prawo Wodne oddziałuje na wiele grup społecznych - konsumentów wody, rolnictwo, turystykę i kilka gałęzi przemysłu. Śmiało można twierdzić, że wody powierzchniowe i gruntowe stanowią dobro ogólnospołeczne. Niezrozumiałym jest zatem ograniczenie konsultacji do Rady Dialogu Społecznego. Skład rady to 9 ministrów, 2 przedstawicieli rządu, 3 przedstawicieli ogólnopolskich związków zawodowych i 4 przedstawicieli pracodawców. Rada powołana przez prezydenta A. Dudę 22.10.2015 r. nie obejmuje żadnej organizacji statutowo nakierowanej na działania proekologiczne, nie ma więc powodów, by argumenty przyrodnicze były w jakikolwiek sposób akcentowane. Ma być z rozmachem i wbrew współczesnym standardom. (skład Rady)Dla wędkarzy i wszystkich zainteresowanych walorami przyrodniczymi naszych wód "dobra wodna zmiana" nie oznacza niczego dobrego.


Pamiętamy prowadzoną w 2013 r. wspólnie z ekologami z WWF batalię przeciwko planom regulacji Bobru. Z jakim trudem docieraliśmy argumentami do władz i z jak wielkim oporem spotykaliśmy się w środowisku lokalnych urzędów i polityków. Odnieśliśmy wówczas częściowy sukces, prace były kontynuowane, ale wprowadzono niezbędne korekty. W obecnych warunkach prawnych nie będziemy mieli nic do powiedzenia.

Wprowadzenie tanich, ekologicznych rozwiązań, które od kilkudziesięciu lat skutecznie chronią zachodnie kraje przed skutkami powodzi nie jest tak efektowne jak tony wlanego w rzekę betonu i tabelki wydanych miliardów na inwestycje. Temat ochrony powodziowej, "ratowania życia i mienia" zawsze będzie tematem nośnym, dającym politykom poparcie.

Łatwo bowiem buduje się atmosferę strachu przed "żywiołem" i bardzo łatwo podaje proste recepty "kupowane" przez osoby z oczywistych względów nie posiadające wiedzy o mechanizmach powstawania zagrożeń powodziowych. Uświadomienie mieszkańców dolin rzecznych, jak i urzędników jest pracą niezwykle trudną i przede wszystkim długotrwałą. Mozolny postęp w budowaniu świadomości, że rzeka, by była bezpieczna i przyjazna dla mieszkańców wcale nie musi być betonowym kanałem, zniwelowany zostanie przepisami dającymi pełną swobodę decydowania. Jeśli w ślad za nowym prawem pójdą odpowiednio duże środki, następstwa mogą być fatalne.


jarekk


Linki:

Wypowiedź Wiceministra Mariusza Gajdy

Projekt Prawa Wodnego

Mariusz Gajda - osiągnięcia

Artykuł - portal kp.org.pl

Zdjęcia - archiwum - przykładowe realizacje regulacji rzek polskich
 
Pokrewne linki
· Więcej o Naszym zdaniem.
· Napisane przez jarekk


Najczęściej czytany artykuł o Naszym zdaniem.:
Spinningowe Mistrzostwa Okręgu nie dla wszystkich


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Pokrewne tematy

Informacje i komunikaty

"Dobra Zmiana nie ominie naszych rzek." | Logowanie/Założenie konta | 1 komentarz | _SEARCHDIS
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

Re: Dobra Zmiana nie ominie naszych rzek. (Wynik: 1)
przez jarekk dnia 05-03-2017 o godz. 11:54:45
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Wisła - wodną autostradą ??? http://www.wwf.pl/?20740%2FDrastyczne-i-szkodliwe-plany-przebudowy-Wisy [www.wwf.pl]


Serwis działa od: 21.04.2003 r.

red. Zarząd Koła PZW Grodzkie

Wszelkie prawa zastrzeżone

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.06 sekund